Historie Stříbrníky

Stříbrnické středisko má bohatou historii, jejíž počátky se datují k roku 1952, kdy bylo jako škola založeno. Zpočátku byla škola známa jako SPZ č.9 – státní pracovní zálohy a vyučovalo se zde pouze oboru Elektromontér rozvodných zařízení. Učiliště bylo mezi městy Teplice a Ústí nad Labem a od roku 1959 neslo název OUŽ Sobědruhy podle obce, ve které se nacházelo. V té době to bylo společně s OUŽ v České Třebové jediné železniční učiliště v celé republice.   Podobu OUŽ Sobědruhy popisuje fotografie z časopisu Elektroúseky ČSD.

Od roku 1990 působí v nové budově v Ústí n. L. – Stříbrníkách.

Od 1. 9. 2004 došlo ke spojení SOŠE a SOU Ústí n. L. – Stříbrníky a SOŠ a SOU spojů, Na Schodech Ústí n. L., vznikla tak nová vzdělávací instituce se sídlem na Stříbrníkách, která nabízí široký výběr elektrotechnických a spojových oborů v různých zaměřeních a s různými výstupy. Od 1. 9. 2006 byla dána do provozu nová třípatrová budova pro odborný výcvik a praxi, která se nachází na pozemcích školy na Stříbrníkách. Rovněž je k dispozici moderní sportovní hala pro všechny druhy sálových sportů.

K dispozici jsou moderní laboratoře, jazykové učebny, učebny výpočetní a číslicové techniky, odborné učebny pro poštovní a peněžní služby. Od září 2006 je na škole zřízena Lokální akademie Cisco Networking Academy Program – určeno hlavně pro obory IT a Mechanik elektronik – telekomunikace. Současně je škola držitelem ceny Evropské kvality v projektu Comenius – Vocex mezinárodní výměna studentů.

Škola byla zakladatelem sdružení CSE (Czech Security Alarm) dvanácti škol v ČR, kde se programově vyučují bezpečnostní systémy na ochranu osob a majetku. S odbornou veřejností se realizuje spolupráce v rámci Hospodářské komory ČR a různých profesních svazů a asociací (škola je členem Asociace energetického a elektrotechnického svazu, Asociace bezpečnostních služeb Gremium Alarm, Asociace středních škol informačních technologií, telekomunikací, poštovnictví, peněžnictví a logistiky).

Přejít nahoru
Přejít na začátek